Atak hakera - co zrobić, gdzie zgłosić?
Atak hakera to sytuacja, której każdy chciałby uniknąć, zarówno osoba prywatna, jak i firma. Wiążą się z nim nie tylko różnego rodzaju nieprzyjemności, ale również konsekwencje prawne, a nawet finansowe. Co jednak zrobić, kiedy już do takiego ataku dojdzie? W jaki sposób postąpić? Dowiedz się tego z naszego artykułu. Poznaj sposoby zapobiegania atakom hakerskim oraz procedurę zgłaszania takich incydentów.
Spis treści:
Jak rozpoznać atak hakerski?
Zacznijmy od tego, jak w ogóle rozpoznać atak hakera. W zależności od techniki może on wyglądać zupełnie inaczej. Istnieją jednak pewne symptomy, na które warto zwrócić uwagę. Są to:
-
nietypowe zmiany na stronie internetowej,
-
ostrzeżenie od Google: „ta witryna mogła paść ofiarą ataku hakera”,
-
znacznie mniej wizyt na stronie przez użytkowników,
-
znaczny wzrost zindeksowanych stron,
-
problemy z dostępami do panelu CMS.
Jeśli zaobserwujesz jeden lub więcej z tych objawów, możesz mieć do czynienia z cyberatakiem. Co wtedy zrobić? Piszemy o tym w kolejnej części artykułu.
Pierwsze kroki po ataku hakera
Kiedy doszło już do ataku, kluczowe jest szybkie działanie. Warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji.
W pierwszej kolejności odłącz zainfekowane komputery lub serwery od sieci. W ten sposób ograniczysz zasięg zagrożenia. Następnie zmień wszystkie hasła dostępu do serwera FTP, panelu administracyjnego CMS oraz kont pocztowych. Użyj silnych haseł, składających się z minimum kilkunastu znaków, najlepiej generowanych losowo.
Jeśli posiadasz aktualną kopię zapasową, możesz ją jak najszybciej przywrócić. W ten sposób zdołasz przywrócić funkcjonowanie strony bez uszczerbku dla użytkowników. W innym przypadku możesz skontaktować się ze swoim hostingiem. Firmy hostingowe zazwyczaj dysponują automatyczną kopią.
Warto również zrobić analizę powłamaniową. Sprawdź dokładnie datę i sposób naruszenia systemu. Możesz to zrobić samodzielnie lub przy wsparciu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Wyniki takiej analizy będą następnie potrzebne do zgłoszenia incydentu, o czym piszemy dalej.
Gdzie i kiedy zgłosić atak?
Kiedy odnotujesz u siebie cyberatak, masz obowiązek zgłosić taki incydent na stronie incydent.cert.pl lub wysyłając maila na adres: cert@cert.pl. Zgłoszenia są przyjmowane zarówno od osób prywatnych, jak i firm. W treści należy opisać datę, charakter oraz skutki ataku.
Jeśli doszło do przestępstwa opisanego w Kodeksie karnym (np. art. 267 – nieuprawniony dostęp, art. 268a – niszczenie danych informatycznych, art. 287 – oszustwo komputerowe), masz prawo i obowiązek zawiadomić Policję.
Zgłoszenia dokonujesz w najbliższym komisariacie, dostarczając zebrane wcześniej informacje o przebiegu ataku.
Jeśli zaś podczas ataku doszło do naruszenia danych osobowych, zgodnie z Rozporządzeniem RODO należy zgłosić ten fakt do UODO w terminie nieprzekraczającym 72 godzin od momentu wykrycia incydentu. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie urzędu UODO.
Jak zapobiegać atakom hakerów?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego poświęćmy chwilę uwagi temu, jak przeciwdziałać atakom hakerów i zwiększyć swoje bezpieczeństwo IT. Od czego zacząć?
Przede wszystkim, ważne są regularne aktualizacje systemu. To właśnie one dostarczają niezbędne poprawki, eliminują luki i zapewniają ochronę przed nowymi zagrożeniami ze strony hakerów.
Nie zapominajmy również o silnych hasłach. Składają się na nie małe i wielkie litery, a do tego znaki specjalne i cyfry. Dobrze jest również skorzystać z menedżera haseł, który sam generuje, a następnie przechowuje kombinacje, dzięki czemu Ty nie musisz ich pamiętać.
Ważne są również kopie zapasowe. Jeśli są one wykonywane regularnie, pozwolą przywrócić utracone dane. Kluczowe jest jednak, aby były one przechowywane w bezpiecznym miejscu, takim jak chmura lub zewnętrzny dysk.
Na końcu warto również wspomnieć o oprogramowaniu antywirusowym. Jest to pierwsza linia obrony przed atakami z Internetu i nie tylko.
Na czym polegają testy penetracyjne?
Pisząc o atakach hakerów, warto również wspomnieć o testach penetracyjnych, czyli o etycznych hackingach. Na czym one polegają? Specjaliści ds. bezpieczeństwa przeprowadzają symulację ataku hakerskiego, identyfikując potencjalne luki, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. W ten sposób mogą oni znaleźć słabe punkty, a także zalecić wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń na wypadek prawdziwego ataku.
Podsumowanie
Niewątpliwie cyberatak może naruszyć bezpieczeństwo nie tylko Twojej firmy, ale również Twoich klientów. Może on wpływać negatywnie także na reputację. Dlatego im szybciej zareagujemy, tym bardziej ograniczymy ewentualne straty. Co robić? Działać metodycznie: odizoluj, zabezpiecz, zgłoś incydent, a także analizuj i wdróż środki zapobiegawcze. Potrzebujesz wsparcia w zakresie bezpieczeństwa IT? Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Skorzystaj z usług KNT TECHNOLOGY.